Prežil festival Hip Hop Žije aj bez DMX-a?

Od festivalu Hip Hop Žije ubehol presne týždeň, a tak je ten správny čas na menšie zhrnutie toho, čo sme mohli na tejto akcii vidieť. V piatok, 27. júna sa totiž otvorili na Zlatých pieskoch brány jedného z najväčších hip hopových festivalov v našich končinách, na ktorom nemohlo chýbať ani jedno meno z dnešnej slovenskej rapovej scény, ktoré za niečo stojí a okrem nich dokonca aj headliner z USA. Tým mal byť pôvodne DMX, no ako už určite všetci vedia, v nedeľu pred festivalom si uhryzol jazyk a zrušil tak svoju tour. Pred organizátormi tak bola úloha zohnať v čo najkratšom čase nového headlinera, no so svojimi povinnosťami sa vysporiadali na výbornú. Staré bomby od DMX by síce mali svoje čaro a určite by bolo spokojných množstvo ľudí, no najlepšie roky svojej kariéry už má X dávno za sebou, a tak prišlo určite vhod jedno aktuálnejšie meno rapovej scény. Tým sa stal na poslednú chvíľu Ace Hood, ktorý patrí medzi elitu dnešnej doby a na Slovensko tak priniesol aktuálnu hudbu, ktorá sa k nám inak dostane až za pár rokov.

Samotný Ace mal však vystúpenie až v sobotu, no dovtedy sme mohli na pódiách vidieť ešte kopu skvelých umelcov s množstvom sprievodných akcií a sobotňajším poobedím, ktoré ovládla Hasta La Muerte v tanečných b-boy battloch. O festival bol tak vďaka spojeniu rôznych skupín okolo rapu dosť veľký záujem a návštevnosť mierne narástla. Organizátorov môže taktiež tešiť, že sa obišla celá udalosť bez väčších problémov alebo násilností. Z vlastnej skúsennosti viem iba o jednom konflikte, ktorý nastal počas trojkoncertu Delik-HAHA-Gleb, no aj ten dokázal vyriešiť Samey vlastnými rukami. 

Niektorí z interpretov boli na line-upe možno v skorších hodinách ako by sa dalo čakať, no zosúladiť 30 umelcov vôbec nie je ľahká záležitosť a netreba taktiež zabúdať na to, že niektorí z umelcov mali po tomto festivale ešte ďalšie koncerty. Paulie Garand tak ešte v deň svojho koncertu stihol pokrstiť aj album v Prahe a Čistychov, ktorý vystupoval s Názvom Stavby koncertoval ešte okrem Zlatých pieskov aj v Čadci.

Ak si to ešte nevedel, celý festival si mohol sledovať aj cez live stream na Youtube, kde si môžeš pozrieť záznam zo všetkých dní aj teraz. Jedným z najlepšie hodnotených bolo vystúpenie Separa, Strapa, Kontrafaktu a samozrejme aj Ace Hood-a.

28/6-30/6
2019